Photo by DeMill Dixon
Jabryan Pegues (middle) of Potts Camp takes the lead in the 110-meter hurdles. At left is Joshua Blake of the Cardinals.

Potts Camp boys first in district

The Potts Camp boys dominated the Division 2-1A Track Meet Thursday.

The Cardinals, who hosted the event, were 137 points ahead of their next closest competitor. They finished with 203 points. Ashland was second with 66, Hickory Flat third with 38, Myrtle fourth with 31 and H.W. Byers fifth with 10.

The Potts Camp girls finished third with 52 points. The district championship went to Myrtle with 138, while Hickory Flat was second with 102. Ashland placed fourth with 45 and H.W. Byers fifth with 16.

Those who finished in the top four in their events advance to the Regional Meet this Friday at Potts Camp.

Division 2-1A boys

• 100 meter dash – first, Kylan Conners, Potts Camp, 11.72; second, Derell Anderson, Ashland, 11.85; third, Markeo Raimey, Potts Camp. 12.57; fourth, Erik Bell, Ashland, 12.65.

• 200 meter dash – first, Derell Anderson, Ashland, 23.43; second, KeDavian Falkner, Potts Camp, 24.67; third, Kylan Conners, Potts Camp, 25.19; fourth, Jabryan Pegues, Potts Camp, 25.87.

• 400 meter dash – first, Jabryan Pegues, Potts Camp, 55.99; second, Markeo Raimey, Potts Camp, 59.40; third, Anthony Bryson, Potts Camp, 1:01.46; fourth, Emit Bell, Ashland, 1:06.96.

• 800 meter run – first, Wesley Green, Hickory Flat, 2:21; second, Jose Ramirez, Potts Camp, 2:33; third, Britten Traylor, Potts Camp, 2:35; fourth, Jamyson Griffin, Ashland, 2:37.

• 1,600 meter run – first, Wesley Green, Hickory Flat, 5:05; second, Jose Ramirez, Potts Camp, 5:42; third, Ayden Gossett, Hickory Flat, 6:30; fourth, Deon Johnson, Potts Camp, 6:31.

• 3,200 meter run – first, Wesley Green, Hickory Flat, 11:16.

• 110 meter hurdles – first, Jabryan Pegues, Potts Camp, 18.66; second, Joshua Blake, Potts Camp, 20.80; third, Stenneth Walls, Ashland, 21.24; fourth, Sammarian Walton, Potts Camp, 21.50.

• 300 meter hurdles – first, Kylan Conners, Potts Camp, 47.47; second, Martavious Frost, Potts Camp, 48.13; third, Markeo Raimey, Potts Camp, 50.47; fourth, Stenneth Walls, Ashland, 54.86.

• 4x100 meter relay – first, Potts Camp, Martavious Frost, Mitchell Saulsberry, KeDavian Falkner, Kylan Conners, 45.67; second, Ashland, Derell Anderson, Erik Bell, Jamyson Griffin, Tavionne Stigger, 47.32.

• 4x200 meter relay – first, Potts Camp, Martavious Frost, Anthony Bryson, Ke-Davian Falkner, Jabryan Pegues, 1:36.78; second, Ashland, Derell Anderson, Emit Bell, Erik Bell, Jamyious Hudson, 1:42.46.

• 4x400 meter relay – first, Ashland, Emit Bell, Jamyson Griffin, JaQuavion Sanders, Jamyious Hudson, 4:29; second, Potts Camp, Anthony Bryson, Jaquives Muse, Randy Cross, Markeo Raimey, 4:31; third, Hickory Flat, Ayden Gossett, Anthony Westmoreland, Carl McKinney, Wesley Green, 4:38.

• 4x800 meter relay – first, Potts Camp, Randy Cross, Jose Ramirez, Britten Traylor, Ryan Baldwin, 10:32.16; second, H.W. Byers, Cory Brown, Mykial Penilton, Clifton Todd, Ryan Todd, 12:18.76.

• High jump – first, Mitchell Saulsberry, Potts Camp, 5-10; second, Tavionne Stigger, Ashland, 5-06; third, Martavious Frost, Potts Camp, 5-04; fourth, Carl McKinney, Hickory Flat, 5-02.

• Pole vault – first, Brady Adams, Potts Camp, 7-06; third, Jeffrey Moore, Potts Camp, 7-00.

• Long jump – first, KaDavian Falkner, Potts Camp, 20-03; second, Sammarian Walton, Potts Camp, 18-09; third, Jaquives Muse, Potts Camp, 18-08; fourth, Carl McKinney, Hickory Flat, 17-07.5.

• Triple jump – first, Erik Bell, Ashland, 40-03.5; second, Anthony Bryson, Potts Camp, 38-02; third, Sammarian Walton, Potts Camp, 37-09; fourth, Jaquives Muse, Potts Camp, 36-10.

• Shot put – first, Shuntavius Gardner, Potts Camp, 41-00; second, Antrell Tucker, Potts Camp, 34-05; third, Henry Bell, Potts Camp, 33-01; fourth, Myles Moorehead, Ashland, 30-06.

• Discus – third, Jeremiah Scott, Potts Camp, 84-03; fourth, Antrell Tucker, Potts Camp, 84-00.

Divison 2-1A girls

• 100 meter dash – first, Corlilla Burnside, Hickory Flat, 13.79; second, Mackenzie Brownlee, Potts Camp, 14.31; third, Taleah Reaves, Ashland, 14.41; fourth, Eleesia King, Byers, 15.22.

• 200 meter dash – first, Corlilla Burnside, Hickory Flat, 28.91; second, R’Daztiny Harris, Hickory Flat, 29.24; fourth, Keyonna Washington, Byers, 30.70.

• 400 meter dash – first, R’Daztiny Harris, Hickory Flat, 1:04.22; second, Meeya Gordon, Potts Camp, 1:11.62; third, Angel Harden, Hickory Flat, 1:12.24; fourth, Alexis Carter, Potts Camp, 1:12.64.

• 800 meter run – first, Morgan Green, Hickory Flat, 2:47; fourth, Angel Harden, Hickory Flat, 3:14.

• 1,600 meter run – first, Morgan Green, Hickory Flat, 6:18; third, Dajah Turner, Ashland, 6:53; fourth, Angel Harden, Hickory Flat, 7:14.

• 3,200 meter run – first, Morgan Green, Hickory Flat, 13:49; third, Dajah Turner, Ashland, 15:36; fourth, Janiyah Williams, Potts Camp, 19:54.

• 100 meter hurdles – second, Chantora Cheairs, Ashland, 18.84; third, Keyonna Washington, Byers, 20.12.

• 300 meter hurdles – second, Keyonna Washington, Byers, 53.21; third, Chantora Cheairs, Ashland, 1:03.14.

• 4x100 meter relay – first, Hickory Flat, Corlilla Burnside, R’Daztiny Harris, Alex Pickens, Marrieanna Simmons, 53.65; second, Potts Camp, Mackenzie Brownlee, Alexis Carter, Meeya Gordon, Malasha Faulkner, 54.15; third, Ashland, Taleah Reaves, Oddessy Hodges, Kalysha Thompson, Ajirah Walker, 59.22.

• 4x200 meter relay – first, Potts Camp, Mackenzie Brownlee, Meeya Gordon, Malasha Faulkner, Alexis Carter, 1:57.78; second, Ashland, Taleah Reaves, Kalysha Thompson, Chantora Cheairs, Oddessy Hodges, 2:03.45.

• 4x400 meter relay – second, Ashland, Paris Fifer, Jermekia Elliott, Deidre Allen, Kalysha Thompson, 5:22; third, Potts Camp, JaLiyah Robinson, Jamiah Lesure, Jasmine Byrd, Gracie Mills, 6:24.

• 4x800 meter relay – second, Potts Camp, Jasmine Byrd, Gracie Mills, Janiyah Williams, Jamiah Lesure, 15:02.31.

• High jump – first, R’- Daztiny Harris, Hickory Flat, 4-02.

• Long jump – second, Corlilla Burnside, Hickory Flat, 15-07; third, Alex Pickens, Hickory Flat, 15-06; fourth, Keyonna Washington, Byers, 15-06.

• Triple jump – second, Alex Pickens, Hickory Flat, 29-08; third, Cherica Cheairs, Ashland, 28-08; fourth, Kerrigan Blanchard, Ashland, 26-09.

• Shot put – second, Megan Blevins, Potts Camp, 28-09; third, Amanda Pickens, Hickory Flat, 28-07.

• Discus throw – fourth, Amanda Pickens, Hickory Flat, 62-07.

Holly Springs South Reporter

P.O. Box 278
Holly Springs, MS 38635
PH: (662) 252-4261
FAX: (662) 252-3388
www.southreporter.com

Web Archive