Article Image Alt Text

Photos by DeMill Dixon
Competing in hurdles are (from left) Joshua Blake of Potts Camp, Martavious Smith of Byers, JaBryan Pegues of Potts Camp and Stennet Walls of Ashland,

Article Image Alt Text

Racing toward the finish line are (from left) Malasha Faulkner of Potts Camp, A’Quira Shine of Ashland and Mackenzie Brownlee (far right) of Potts Camp.

Article Image Alt Text

Amanda Pickens of Potts Camp releases her toss in the shot put competition at the Region 2-1A meet last week.

Article Image Alt Text

Photos by DeMill Dixon
Competing in the hurdles are Keyonna Washington (left) of H.W. Byers and Chantora Cheairs of Ashland.

Article Image Alt Text

Potts Camp’s Shuntavius Gardner throws the discus.

Article Image Alt Text

(Left) Alex Hawkins of Potts Camp takes his turn in a relay race. (Right) Lady Cardinal Gracie Mills competes in the 1600 meter run.

Potts Camp boys first in district

Potts Camp hosted the District 2-1A Track Meet Thursday and claimed first in the boys and second in the girls.

Team scores for the boys were first, Potts Camp, 134 points; second, Myrtle, 69; third, Ashland, 47; and fourth, H.W. Byers, 7;

Team scores for the girls were first, Myrtle, 133; second, Potts Camp, 90; third, Ashland, 22; and fourth, H.W. Byers, 17.

The top four finishers in the various events are advancing to the regional meet this Saturday at Center Hill.

Girls 4x800 meter relay – Meeya Gordon, Anastasha Bernethy, Morgan Loftin, Evertnequa Gardner, Potts Camp, 15:41, second.

Boys 4x800 meter relay – Amir Collins, Jaquives Muse, Omar Almuntaster, Detrez Marion, Potts Camp, 11:42.11, second.

Girls 3200 meter run – Gracie Mills, Potts Camp, 14:10.53, second; Dajah Turner, Ashland, 15:13.05, third.

Boys 3200 meter run – Anthony Hill, Potts Camp, 13:22.30, third.

Girls 100 meter hurdles – Chantora Cheairs, Ashland, 19.61, first; Keyonna Washington, Byers, 20.44, third.

Boys 110 meter hurdles – Jabryan Pegues, Potts Camp, 19.48, first; Joshua Blake, Potts Camp, 21.87, second; Stennet Walls, Ashland, 21.98, third; Martavious Smith, Byers, 27.91, fourth.

Girls 100 meter dash – Malasha Faulkner, Potts Camp, 14.86, first; Alex Pickens, Potts Camp, 14.88, second; Mackenzie Brownlee, Potts Camp, 14.90, third; A’Quira Shine, Ashland, 15.32, fourth.

Boys 100 meter dash – Cornelius Jones, Ashland, 12.04, first; Kylan Conners, Potts Camp, 12.32, second; Alex Hawkins, Potts Camp, 12.34, third; KeDavian Falkner, Potts Camp, 12.71, fourth.

Girls 4x200 meter relay – Ashley Anderson, Jasmine Anderson, Mackenzie Brownlee, Tamyia Spencer, Potts Camp, 2:06.77, first; Ashland, third, 2:23.01.

Boys 4x200 meter relay – Anthony Bryson, Martavious Frost, Jabryan Pegues, Markeo Rainey, Potts Camp, 1:41.36, first; Ashland, 1:53.66, second.

Girls 1600 meter run – Gracie Mills, Potts Camp, 6:22.82, first; Dajah Turner, Ashland, 7:07.43, third.

Boys 1600 meter run – Amir Collins, Potts Camp, 5:57.54, third.

Girls 4x100 meter relay – Alex Pickens, Mackenzie Brownlee, Jazmine Anderson, Ashley Anderson, Potts Camp, 56.43, first; Ashland, 1:06.98, third.

Boys 4x100 meter relay – Tabarius Jackson, Martavious Frost, Kedavian Faulkner, Alex Hawkins, Potts Camp, 47.15, first; Ashland, 47.23, second.

Girls 400 meter dash – Malasha Faulkner, Potts Camp, 1:07.24, second; Meeya Gordon, Potts Camp, 1:11.47, third.

Boys 400 meter dash – Trell Kimmons, Potts Camp, 55.33, first; Jabryan Pegues, Potts Camp, 56.16, second; Tebarius Jackson, Potts Camp, 1:03.45, third.

Girls 300 meter hurdles – Keyonna Washington, Byers, 52.35, first; Chantora Cheairs, Ashland, 56.79, third.

Boys 300 meter hurdles – Martavious Frost, Potts Camp, 47.66, first; Kylan Conners, Potts Camp, 52.53, second; Joshua Blake, Potts Camp, 56.53, third; Stennet Walls, Ashland, 1:04.55, fourth.

Girls 800 meter run – Gracie Mills, Potts Camp, 3:00.42, second; Meeya Gordon, Potts Camp, 3:10.38, fourth.

Boys 800 meter run – Jaquives Muse, Potts Camp, 2:43.24, fourth.

Girls 200 meter dash – Keyonna Washington, Byers, 29.78, second; Mackenzie Brownlee, Potts Camp, 30.13, third; Malasha Faulkner, Potts Camp, 30.29, fourth.

Boys 200 meter dash – KaDavian Falkner, Potts Camp, 26.02, first; Peyton Lockett, Byers, 28.03, second; Tebarius Jackson, Potts Camp, 28.12, third; Emit Bell, Ashland, 28.89, fourth.

Girls 4x400 meter relay – Tamyia Spencer, Meeya Gordon, Evertnequa Gardner, Amanda Pickens, 5:38.07, second.

Boys 4x400 meter relay – Trell Kimmons, Markeo Rainey, Anthony Bryson, Jabryan Pegues, Potts Camp, 3:57.27, first.

Girls long jump – Alex Pickens, Potts Camp, 15-09, first; Keyonna Washington, Byers, 15-05, second; Ashley Anderson, Potts Camp, 13-05, fourth.

Boys long jump – Trell Kimmons, Potts Camp, 22-09, first; Cornelius Jones, Ashland, 20-08, second; KeDavian Falkner, Potts Camp, 18-08, third; Anthony Bryson, Potts Camp, 17-04, fourth.

Girls high jump – Malasha Faulkner, Potts Camp, 4-04, first.

Boys high jump – Kylan Conners, Potts Camp, 5-08, first; Martavious Frost, Potts Camp, 5-04, second; Amir Collins, Potts Camp, 5-02, third.

Girls shot put – Amanda Pickens, Potts Camp, 23-10, fourth.

Boys shot put – Kalif Alford, Potts Camp, 41-02, first; Wesley Thomas, Ashland, 37-11, second; Shuntavius Gardner, Potts Camp, 36-07, third; Henry Bell, Potts Camp, 31-01, fourth.

Girls discus – Jasmine Hudson, Potts Camp, 75-08, fourth.

Boys discus – Wesley Thomas, Ashland, 118-01, first; Javion Walton, Potts Camp, 104-05, second; Shuntavius Gardner, Potts Camp, 81-10, fourth.

Girls triple jump – Ashley Anderson, Potts Camp, 29-03, second; Alex Pickens, Potts Camp, 29-00, third.

Boys triple jump – Cornelius Jones, Ashland, 43-08, first; Trell Kimmons, Potts Camp, 40-06, second; Erik Bell, Ashland, 38-05, third; Anthony Bryson, Potts Camp, 36-05, fourth.
 

Holly Springs South Reporter

P.O. Box 278
Holly Springs, MS 38635
PH: (662) 252-4261
FAX: (662) 252-3388
www.southreporter.com

Web Archive