Photo by Penny Lomenick
Deandre Crutcher (left) of Byhalia and Walker Sanders of Marshall Academy compete in the hurdles.

Photos by Theresa Bolden Devore
MA’s Erin Lomenick clears a hurdle in the track meet Wednesday.

Terry Joyner (left) of Byhalia and Rusty Bolden of Marshall compete in a close 100-meter dash.

Running neck and neck in a race Wednesday, April 4, are Byhalia’s Cassidy Hughes (left) and Marshall’s X’zorria Jones.

Javion Smith of MA competes in the hurdles.

MA varsity teams, BMS win first

Marshall Academy’s varsity girls and boys took first place in the school’s invitational track meet last week, and the Byhalia Middle School boys also claimed top honors in the junior high division.

The MA junior high boys and the BMS girls finished third.

Marshall totaled 72 points to win the varsity boys meet. North Panola was second with 66 and Carroll Academy third with 49.

The Marshall girls had 60 points to take the top prize. In second was Hebron Christian with 49, and third went to Oak Hill Academy with 47.5 points.

The Indians racked up 101 points to lead the pack in the junior high boys division. Second went to Carroll with 79 and third to the Patriots with 56.

Oak Hill Academy took first in junior high girls with 77 points. Winona was second with 62 and Byhalia third with 56.

Individual results follow.

Varsity girls - Marshall

• High jump – Keranie Jones, 4-2, second.

• Long jump – Erin Lomenick, 14-4, second.

• Discus – Julia Nicholson, 73-7, first.

• 300 meter hurdles – Erin Lomenick, 58.29, first.

• 800 meter relay – Keranie Jones, Kaylan Parks, Karina Mays, Cele Brown, 2:04.55, first.

• 400 meter relay – Keranie Jones, Kaylan Parks, Karina Mays, Cele Brown, 59.89, second.

• 100 meter hurdles – Erin Lomenick, 19.14, first.

• 100 meter dash – Keranie Jones, 13.96, second.

• 400 meter dash – Faith Shankle, 1:20, second.

• 800 meter run – Erin Burleson, 3:06, first.

• 200 meter dash – Kaylan Parks, 32.34, first.

• 1600 meter relay – Erin Burleson, Karina Mays, Kaylan Parks, Erin Lomenick, 5:25, second.

Varsity boys – Marshall

• Long jump – Anthony Mayfield, 16-10, third; Reagan White, 16-9, fourth.

• High jump – Javion Smith, first.

• Shot put – Davarius Harris, 37-10.25, second; Leonard Fields, 37-0, fourth.

• Triple jump – Anthony Mayfield, 34-3.25, first.

• Discus – Thomas Stewart, 82-5.50, third; Buford McDowell, 79-5.50, fourth.

• 300 meter hurdles – Javion Smith, 43.25, first.

• 800 meter relay – Zane Looney, Ben Shaw, Tyler Bolden, Tanner Taylor, 1:40.64, second.

• 400 meter relay – Zane Looney, Ben Shaw, Tyler Bolden, Tanner Taylor, 47-12, second.

• 110 meter high hurdles – Javion Smith, 15.7, first.

• 100 meter dash – Tyler Bolden, 11.4, first.

• 400 meter dash – Eli Pearson, 57.00, second.

• 800 meter run – Reagan White, 2:31, second; Anthony Mayfield, 2:39, third.

• 200 meter dash – Eli Pearson, 25.78, third.

• 1600 meter relay – Javion Smith, Eli Pearson, Anthony Mayfield, Reagan White, 4:04, second.

Junior high boys

Byhalia and Marshall

• High jump – Terry Joyner, BMS, 5-0, first; Larkin Bowman, MA, 4-10, second.

• Triple jump – Kajavious Thomas, BMS, 26-6, fourth; Nevhean Sluder, BMS, 26-3, fifth.

• Shot put – Jayden Smith, BMS, 42-5.5, first; Jamarius Rooks, BMS, 42-00.75, second; Dillon Houston, MA, 36-0, fifth.

• Long jump – Rusty Bolden, MA, 16-5, first; Zack Valentine, MA, 15-2, third; Lakealin Bronson, BMS, 15-1, fourth.

• Discus – Elcarian Bennem, BMS, 95-9, first; Dillon Houston, MA, 92-6.5, second; Jamarius Rooks, BMS, 91-6.5, third; Terrance Pittman, MA, 77-3, fifth.

• 3200 meter run – Hector Ortega, BMS, 12:34.95, second; Tadarius Harris, BMS, 13:49.56, third; Zack Eddington, MA, 15:25.51, fifth.

• 300 meter hurdles – Walker Sanders, MA, 49.52, first; Deandre Crutcher, BMS, 51.43, second.

• 3200 meter relay – Dedrick Bronson, Anthony Taylor, Leearthur Buford, Chris Corneo, BMS, 11:27.83, second; Si Pearson, Trevor Knox, Jaime Graves, Jason Weng, MA, 14:03.56, third.

• 400 meter relay – Lakealin Bronson, Trevor Joyner, Deandre Crutcher, Lashaun Bronson, BMS, 52.46, first; Zack Eddington, Rusty Bolden, Gary Love, Larkin Bowman, MA, 52.8, third.

• 800 meter relay – Lakealin Bronson, Dedrick Bronson, Lashaun Bronson, Trevor Joyner, BMS, 1:48.22, first; Zack Eddington, Rusty Bolden, Gary Love, Larkin Bowman, MA, 1:51.53, third.

• 100 meter dash – Terry Joyner, BMS, 12.3, first; Rusty Bolden, MA, 12.83, second.

• 110 meter hurdles – Walker Sanders, MA, 18.81, first; Deandre Crutcher, BMS, 18.88, second.

• 1600 meter run – Hector Ortega, Byhalia, BMS 6:02, first; Tadarius Harris, BMS, 6:21, fourth.

• 400 meter dash – Terry Joyner, BMS, 58.64, first; Slater Knox, MA, 63.00, second.

• 800 meter run – Lashaun Bronson, BMS, 2:37, first; Anthony Taylor, BMS, 2:50.70, fourth.

• 200 meter dash – Terry Joyner, BMS, 25.81, first; Larkin Bowman, MA, 27.57, third.

• 1600 meter relay – Lakealin Bronson, Hector Ortega, Terry Joyner, Trevor Joyner, BMS, 4:39, first; Winston Fant, Jason Weng, Slater Knox, Trevor Knox, MA, 5:32, second.

Junior high girls

Byhalia and Marshall

• High jump – Deveshia Stewart, BMS, 4-4, third.

• Long jump – Jasmine Malone, BMS, 13-7.25, first.

• Shot put – Amaya Smith, BMS, 24-9.25, first; Briunna Moore, BMS, 24-6.25, third.

• Discus – Vaniya Neely, BMS, 62-3, first; Briunna Moore, BMS, 60-2, second.

• 300 meter hurdles – Jasmine Malone, BMS, 52.57, first; Kailyn Smith, MA, 70.20, fifth.

• 800 meter relay – Cashunti Tyson, Zacaria Smith, Courtnee Dukes, Cassidy Hughes, BMS, 2:10.78, third.

• 400 meter relay – Jazmyne Mosley, Cashunti Tyson, Zacaria Smith, Cassidy Hughes, BMS, 59.60, third; X’Zorria Jones, Alyssa Porter, Kailyn Smith, Calynne Cook, MA, 62.83, fifth.

• 3200 meter relay – Cindy Cruz, Deveshia Stewart, Brissa Calderon, Deveshia Stewart, BMS, 15:31.08, third.

• 100 meter dash – X’zorria Jones, MA, 14.32, second; Cassidy Hughes, BMS, 14.48, third.

• 100 meter hurdles – Cassidy Hughes, BMS, 21.60, second.

• 400 meter dash – Deveshia Stewart, BMS, 1:28, fifth.

• 200 meter dash – Jazmine Malone, BMS, 31.72, third; X’zorria Jones, MA, 35.0, fifth.

• 1600 meter relay – Liliana Lopez, Deveshia Stewart, Cindy Cruz, Courtnee Dukes, BMS, 5:49, fourth; Bailey Garrison, Alyssa Porter, X’Zorria Jones, Kailyn Smith, MA, 5:57, fifth.

Holly Springs South Reporter

P.O. Box 278
Holly Springs, MS 38635
PH: (662) 252-4261
FAX: (662) 252-3388
www.southreporter.com

Web Archive