Photo by Theresa Bolden Devore
Kailyn Smith competes in the hurdles for the Marshall junior high Lady Patriots.

MA athletes earn ribbons

Marshall Academy hosted the Patriot Relays, varsity and junior high, on Wednesday of last week with lots of Lady Patriots and Patriots receiving ribbons.

The varsity girls, junior high girls and junior high boys all finished second in the opening meet of the season, while the varsity boys finished third.

Varsity boys

• Long jump – Sam Greer, fifth, 17-2.

• High jump – Sam Greer, second, 5-6; Everette Jones, fourth, 5-4.

• Discus – Thomas Stewart, second, 89-11.

• Triple jump – Philip Parks, first, 38-3; Anthony Mayfield, second, 35-11.

• Shot put – Zach Sorrell, second, 36-7.

• 1600 meter relay – Roderick Moore, Everette Jones, Anthony Mayfield, Cyrus Pearl, second, 4:10.

• 300 meter hurdles – Philip Parks, second, 47.22.

• 100 meter dash – fifth, Phillip Parks.

• 1600 meter run – Roderick Moore, second, 6:15.

• 400 meter dash – Cyrus Pearl, third, 60.0.

• 200 meter dash – Sam Greer, third, 24.01.

• 800 meter relay – Sam Greer, Jeremiah Jones, Philip Parks, Anthony Mayfield, second, 1:38.83.

• 400 meter relay – Sam Greer, Jeremiah Jones, Philip Parks, Anthony Mayfield, second, 46.84.

Varsity girls

• Long jump – Karina Mays, fourth, 11-10.75; Erin Burleson, fifth, 11-9.

• Shot put – Monty Morgan, third, 25-2.

• Triple jump – Hallie Turner, third, 23.

• Discus – Monty Morgan, second, 58-10; Karina Mays, third, 51-11.

• High jump – Keranie Jones, first, 4-2.

• 1600 meter relay – Erin Lomenick, Karina Mays, Erin Burleson, Kaylan Parks, second, 5:36.

• 200 meter dash – Kaylan Parks, second, 29.2.

• 800 meter run – Erin Burleson, first 3:12; Karina Mays, fourth, 3:48.

• 100 meter hurdles – Erin Lomenick, first, 21.02.

• 100 meter dash – Keranie Jones, third, 14.91.

• 800 meter relay – X’orria Jones, Keranie Jones, Erin Lomenick, Kaylan Parks, first, 2:02.50.

• 400 meter relay – X’orria Jones, Keranie Jones, Erin Lomenick, Kaylan Parks, second, 55.56.

Jr. high boys

• Shot put – Colton Neal, first, 40-4.

• 800 meter run – Bo Martin, second, 2:47; Winston Fant, fourth.

• 200 meter dash – John Gibbons, second, 32.76.

• Long jump – Walker Sanders, first, 16-7; Colton Neal, second, 16-.5.

• Triple jump – Colton Neal, third, 32-5.

• 300 meter hurdles – Dawson Baxter, first, 52.05.

• 100 meter dash – Walker Sanders, first, 11.89.

• 400 meter dash – Carson Orman, second, 1:17.28.

• 400 meter relay – Bo Martin, Jimmy Morales, Walker Sanders, Colton Neal, second, 52.56.

• 800 meter relay – Bo Martin, Jimmy Morales, Walker Sanders, Colton Neal, second 1:51.70.

Jr. high girls

• Long jump – Hallie Turner, third, 10-7.5.

• Shot put – Evelyn Greer, second, 24-4.5.

• Discus – Kailyn Smith, second, 53-1.5; Evelyn Greer, third, 44-1.

• Triple jump – Hallie Turner, third, 21-5.

• 1600 meter relay – Jhaniya Davis, Hallie Turner, Evelyn Greer, Kailyn Smith, second, 5:59.

• 800 meter relay – Jhaniya Davis, Hallie Turner, Evelyn Greer, Kailyn Smith, second, 2:16.

• 200 meter dash – Emma Michel, second, 34.77.

• 300 meter hurdles – Kailyn Smith, second, 62.37.

• 100 meter hurdles – Kailyn Smith, second, 22.1.

• 100 meter dash – Hallie Turner, second, 16.65.

• 400 meter dash – Emma Michel, second, 1:20.

• 400 meter relay – Jhaniya Davis, Evelyn Greer, Hallie Turner, Kailyn Smith, second, 62.84.

Holly Springs South Reporter

P.O. Box 278
Holly Springs, MS 38635
PH: (662) 252-4261
FAX: (662) 252-3388
www.southreporter.com

Web Archive