Photo by DeMill Dixon
Anthony Bryson of Potts Camp places second in the triple jump at the North State Meet Saturday.

Cardinals second in North State

• Several advance to State Meet

The Potts Camp boys had a strong showing in the North 1A Track and Field Meet Saturday, finishing second to Tupelo Christian Preparatory School.

The Cardinals racked up 142 points, 20 behind the Eagles with 162. Simmons was third with 73, Coffeeville fourth with 70 and Ashland fifth with 36.

Athletes from 17 schools competed in the North State event held at Potts Camp.

Several Cardinals and Lady Cardinals, plus athletes from Hickory Flat, Ashland and H.W. Byers, placed in the top four in various events and will be moving on to the State 1A Meet this weekend at Pearl.

Boys

• 100 meter dash – second, Derell Anderson, Ashland, 11.43; fourth, Kylan Conners, Potts Camp, 11.77.

• 200 meter dash – second, Derell Anderson, Ashland, 22.74.

• 400 meter dash – first, Jabryan Pegues, Potts Camp, 52.31; fourth, Markeo Raimey, Potts Camp, 54.59.

• 800 meter run – fourth, Wesley Green, Hickory Flat, 2:20.

• 1600 meter run – fourth, Wesley Green, Hickory Flat, 4:59.

• 3200 meter run – second, Wesley Green, Hickory Flat, 10:58.

• 110 meter hurdles – third, Jabryan Pegues, Potts Camp, 18.61.

• 300 meter hurdles – first, Kylan Conners, Potts Camp, 43.69; third, Martavious Frost, Potts Camp, 44.76.

• 4x100 meter relay – second, Martavious Frost, Mitchell Saulsberry, KeDavian Falkner, Kylan Conners, Potts Camp, 45.55; fourth, Derell Anderson, Erik Bell, Jamyson Griffin, Tavionne Stigger, Ashland, 46.53.

• 4x200 meter relay – third, Martavious Frost, Anthony Bryson, KeDavian Falkner, Jabryan Pegues, Potts Camp, 1:36.33.

• 4x400 meter relay – third, Anthony Bryson, Jaquives Muse, Randy Cross, Markeo Raimey, Potts Camp, 4:03.04.

• 4x800 meter relay – fourth, Randy Cross, Jose Ramirez, Britten Traylor, Ryan Baldwin, Potts Camp, 10:17.

• High jump – second, Martavious Frost, Potts Camp, 5-10.

• Pole vault – third, Brady Adams, Potts Camp, 9-00.

• Long jump – third, Sammarain Walton, Potts Camp, 18-00.50.

• Triple jump – first, Erik Bell, Ashland, 40-02; second, Anthony Bryson, Potts Camp, 39-04.50; fourth, Jaquives Muse, Potts Camp, 38-10.50.

•Shot put – second, Shuntavius Gardner, Potts Camp, 43-10.

Girls

• 200 meter dash – second, R’Daztiny Harris, Hickory Flat, 28.26; fourth, Corlilla Burnside, Hickory Flat, 28.45.

• 400 meter dash – first, R’Daztiny Harris, Hickory Flat, 1:01.12.

• 1600 meter run – third, Morgan Green, Hickory Flat, 6:01.

• 3200 meter run – third, Morgan Green, Hickory Flat, 13:48.

• 300 meter hurdles – first, Keyonna Washington, H.W. Byers, 49.14.

• 4x100 meter relay – third, Corlilla Burnside, R’Daztiny Harris, Alex Pickens, Marrieanna Simmons, Hickory Flat, 53.72; fourth, Mackenzie Brownlee, Alexis Carter, Meeya Gordon, Malasha Faulkner, Potts Camp, 55.33.

• 4x800 meter relay – fourth, Jasmine Byrd, Gracie Mills, Janiyah Williams, Jamiah Lesure, Potts Camp, 14:31.

• High jump – first, R’- Daztiny Harris, Hickory Flat, 5-00.

• Long jump – third, Keyonna Washington, H.W. Byers, 15-09.50; fourth, Alex Pickens, Hickory Flat, 15-05.

• Triple jump – fourth, Cherica Cheairs, Ashland, 29-00.50.

Holly Springs South Reporter

P.O. Box 278
Holly Springs, MS 38635
PH: (662) 252-4261
FAX: (662) 252-3388
www.southreporter.com

Web Archive