Photo by Leah Green
Kylan Conners (second from right) takes first place in the 300 meter hurdles at the Class 1A State Track and Field Meet.

Cardinals Finish Second in state

• Many local athletes win medals in 1A

For the second straight year, the Potts Camp boys placed second overall in the Class 1A State Track and Field Meet.

The Cardinals finished the meet at Pearl Friday with 73 points, trailing only Tupelo Christian Preparatory School with 137.

“I’m proud of what we accomplished this year,” coach Jeremy Dillard said. “Our goal is always to be relevant in the sport that we are competing in. To be back-to-back 1A state runner-up says that we are just that.”

The Cards’ first-place medalist was Kylan Conners in the 300 meter hurdles.

H.W. Byers, Ashland and Hickory Flat also had representatives in the 1A State Meet. Other first-place finishers included Byers’ Keyonna Washington in the 300 meter hurdles, Ashland’s Derell Anderson in the 100 meter dash and Hickory Flat’s R’Daztiny Harris in the high jump.

Potts Camp boys

• 100 meter dash – Kylan Conners, fourth, 11.33.

• 400 meter dash – Jabryan Pegues, second, 53.75; Markeo Raimey, fifth, 54.98.

• 110 meter hurdles – Jabryan Pegues, fourth, 18.27.

• 300 hurdles – Kylan Conners, first, 43.31; Martavious Frost, fourth, 45.41.

• 4x100 meter relay – Martavious Frost, Mitchell Saulsberry, Anthony Bryson, Kylan Conners, third, 45.87.

• 4x200 meter relay – Martavious Frost, Markeo Raimey, KeDavian Falkner, Jabryan Pegues, fifth, 1:35.52.

• 4x800 meter relay – Randy Cross, Jose Ramirez, Britten Traylor, Deon Johnson, eighth, 10:05.13.

• High jump – Martavious Frost, fourth, 5-10.

• Long jump – Sammarian Walton, seventh, 18-0.25.

• Triple jump – Anthony Bryson, fourth, 39-4; Jaquives Muse, seventh, 35-4.

• Pole vault – Brady Adams, third, 9-0.

• Shot put – Shuntavius Gardner, fourth, 42-6.25.

Potts Camp girls

• 4x100 meter relay – Mackenzie Brownlee, Alexis Carter, Meeya Gordon, Malasha Faulkner, fifth, 53.56.

• 4x800 meter relay – Jasmine Byrd, Alexis Carter, Janiyah Williams, Jamiah Lesure, sixth, 12:32.79.

H.W. Byers girls

• 300 meter hurdles – Keyonna Washington, first, 49.36.

• Long jump – Keyonna Washington, third, 16-3.25.

Ashland girls

• Triple jump – Cherica Cheairs, sixth, 27-7.75.

Ashland boys

• 100 meter dash – first, Derell Anderson, 11.12.

• 200 meter dash – Derell Anderson, second, 22.77.

• 4x100 meter relay – Derell Anderson, Erik Bell, Jamyson Griffin, Tavionne Stigger, sixth, 46.62.

• Triple jump – Erik Bell, fifth, 39-1.

The Blue Devils placed 10th overall out of 29.

Hickory Flat girls

• 200 meter dash – R’- Daztiny Harris, fourth, 27.52; Corlilla Burnside, seventh, 29.13.

• 400 meter dash – R’- Daztiny Harris, third, 1:01.84.

• 1600 meter run – Morgan Green, fourth, 6:02.26.

• 3200 meter run – Morgan Green, second, 12:49.75.

• 4x100 meter relay – Corlilla Burnside, R’Daztiny Harris, Alex Pickens, Marrieanna Simmons, third, 52.95.

• High jump – R’Daztiny Harris, first, 5-2.

• Long jump – Alex Pickens, seventh, 13-8.75.

The Lady Rebels finished sixth overall out of 29.

Hickory Flat boys

• 1600 meter run – Wesley Green, fifth, 5:05.63.

• 3200 meter run – Wesley Green, fourth, 11:04.87.

Holly Springs South Reporter

P.O. Box 278
Holly Springs, MS 38635
PH: (662) 252-4261
FAX: (662) 252-3388
www.southreporter.com

Web Archive