Thursday, April 28, 2005

Potts Camp tracksters going on to North Half

By BARRY BURLESON
Editor

Several Potts Camp tracksters will be advancing to the North State Meet this Saturday in Columbus.

They placed in the top four of events during the Regional Meet this past Saturday at Tupelo.

The Cardinals finished first overall in the Region with 166 points. Trailing them were DeSoto Central with 163 and Biggersville with 94.

The Lady Cardinals placed second in the Region with 154 points. They trailed champion Myrtle with 163. DeSoto Central placed third with 77 points.

Individual results for Potts Camp follow.

  • Girls 3200 Meter Run – third, Amanda Barstow, 14:03.90; fourth, Stephanie Miller, fourth, 15:26.00.
  • Boys 3200 Meter Run – fourth, Charles Smith, 11:07.59; fifth, Billy Mitchell, 11:40.88.
  • Girls 100 Meter Hurdles – fourth, Cassaundra Hendricks, 20.63.
  • Boys 110 Meter Hurdles – second, Michael Whaley, 19.63; third, Justin Smith, 23.36.
  • Girls 100 Meter Dash – second, Erica Tables, 13.50; fourth, Trece Walker, 13.96.
  • Boys 100 Meter Dash – third, Brian Martin, 11.50.
  • Girls 4x200 Meter Relay – third, Tatiauna Grayson, Jasmine Harmon, Stellana Taylor, Trece Walker, 2:04.50.
  • Boys 4x200 Meter Relay – second, Brian Martin, Luther Jones, Jacobye Davis, Brandon Hendricks, 1:37.42.
  • Girls 1600 Meter Run – third, Amanda Barstow, 6:26.40; fourth, Rita Dollahan, 7:24.64.
  •  Boys 1600 Meter Run – third, Charles Smith, 5:21.49; sixth, Chad Bowman, 5:58.25.
  • Girls 4x100 Meter Relay – third, Tatiauna Grayson, Jasmine Harmon, Stephanie Miller, Erica Tables, 58.84;
  • Boys 4x100 Meter Relay – fourth, Nick Henderson, Jonathan Turnage, Luther Jones, Jacobye Davis, 51.88.
  • Girls 400 Meter Dash – seventh, Tatiauna Grayson, 1:12.29.
  • Boys 400 Meter Dash – fourth, Brandon Hendricks, 57.90; fifth, Bruce Mapp, 59.21.
  • Girls 300 Meter Hurdles – fifth, Cassaundra Hendricks, 59.26.
  • Boys 300 Meter Hurdles – fourth, Justin Smith, 48.23; fifth, Michael Whaley, 48.24.
  • Girls 800 Meter Run, third, Amanda Barstow, 2:49.32; sixth, Stephanie Miller, 3:10.67.
  • Boys 800 Meter Run – fourth, Chad Bowman, 2:26.90.
  • Girls 200 Meter Dash – first, Erica Tables, 28.22.
  • Boys 200 Meter Dash – second, Brian Martin, 23.98; fourth, Jacobye Davs, 24.58.
  • Girls 4x400 Meter Relay – fourth, Tatiauna Grayson, Jasmine Harmon, Stephanie Miller, Amanda Barstow, 5:19.62.
  • Boys 4x400 Meter Relay – second, Chad Bowman, Demond Lester, Jonathan Turnage, Brandon Hendricks, 4:01.92.
  • Girls Long Jump – first, Trece Walker, 15-09.50; seventh, Stellana Taylor, 13-03.50.
  • Boys Long Jump – first, Brian Martin, 19-02.00; sixth, Shawn Collins, 16-06.00.
  • Girls High Jump – second, Cassaundra Hendricks, 4-06.00; third, Jasmine Harmon, 4-04.00.
  • Boys High Jump – second, Reggie Lesure, 6-01.00; fourth, Jacobye Davis, 5-08.00.
  • Girls Shot Put – second, Kayla Reed, 32-01.00; fourth, Jaleeza Reed, 27-07.00.
  • Boys Shot Put – first, Chris Christian, 39-06.
  • Girls Discus Throw – fourth, Kayla Reed, 71-06; fifth, Bethany Moore, 68-00.
  • Boys Discus Throw – third, Chris Christian, 108-07.50; fifth, Justin Smith, 85-08.50.
  • Boys Pole Vault – first, Bruce Mapp, 9-00.00.
  • Boys Triple Jump – first, Reggie Lesure, 41-00.00; fourth, Luther Jones, 39-05.50.
  • Girls Triple Jump – second, Trece Walker, 31-02.25; third, Erica Tables, 31-00.00.
  • Girls Pole Vault – first, Cassaundra Hendricks, 6-00.00

The top four finishers in each event from this weekend’s North Meet will go on to the State meet Saturday, May 7, at Pearl.


Report News: (662) 252-4261 or south@dixie-net.com
Questions, comments, corrections:
south@dixie-net.com
2004, The South Reporter, All Rights Reserved.
No part of this site may be reproduced in any way without permission.
The South Reporter is a member of the Mississippi Press Association.

Web Site managed and maintained by
South Reporter webmasters Linda Jones, Kristian Jones
Web Site Design - The South Reporter

Back | Top of Page