Thursday, April 20, 2005

• High school track and field
Potts Camp athletes move on to regional

By BARRY BURLESON
Editor

Several Potts Camp Cardinals and Lady Cardinals will be moving on to the regional track meet this Saturday at Tupelo after placing in the top eight of their events at the 1-1A Pre-Region on Tuesday of last week.

In the team rankings from the pre-region, the Potts Camp boys placed first with 171 points. Second and third, respectively, were DeSoto Central with 155 and Biggersville with 112.

The Potts Camp girls finished second (138 points). Myrtle won with 157 points. DeSoto Central was third with 96 points.

A breakdown of the competition for the Lady Cardinals and Cardinals follows.

Girls 100 Meter Dash – third, Erica Tables, 13.67; eighth, Lillian Walker, Potts Camp, 14.60.

Girls 200 Meter Dash – first, Erica Tables, 28.61.

Girls 400 Meter Dash – seventh, Tatiauna Grayson, 1:13.14.

Girls 800 Meter Dash – third, Amanda Barstow, 2:52.96; seventh, Stephanie Miller, 3:17.29.

Girls 1600 Meter Run – third, Amanda Barstow, 6:28.00; fourth, Rita Dollahan, 7:29.00.

Girls 3200 Meter Run – third, Amanda Barstow, 14:07.00; fifth, Stephanie Miller, 15:52.00.

Girls 100 Meter Hurdles – fourth, Cassaundra Hendricks, 20.06; seventh, Megan Owens, 29.10.

Girls 300 Meter Hurdles – third, Cassaundra Hendricks, 58.37; seventh, Megan Owens, 1:05.75.

Girls 4x100 Meter Relay – third, Potts Camp (Tatiauna Grayson, Jasmine Harmon, Stellana Taylor, Erica Tables), 57.27.

Girls 4x200 Meter Relay – fourth, Potts Camp (Tatiauna Grayson, Jasmine Harmon, Stellana Taylor, Latrece Walker), 2:07.15.

Girls 4x400 Meter Relay – fourth, Potts Camp (Amanda Barstow, Stellana Taylor, Rita Dollahan, Megan Owens), 5:14.17.

Girls High Jump – second (tie), Jasmine Harmon, 4-04.00; Cassaundra Hendricks, 4-04.00.

Girls Pole Vault – first, Cassaundra Hendricks, 6-00.00.

Girls Long Jump – third, Lillian Walker, 14-09.50; sixth, Stellana Taylor, 13-10.00.

Girls Triple Jump – fifth, Erica Tables, 30-01.00.

Girls Shot Put – second, Kayla Reed, 32-03.00; fourth, Jaleeza Reed, 26-11.00.

Girls Discus Throw – fifth, Bethany Moore, 60-06; sixth, Kayla Reed, 56-04.

Boys 100 Meter Dash – first, Brian Martin, 11.62.

Boys 200 Meter Dash – first, Brian Martin, 23.93; fifth, Jacobye Davis, 24.89.

Boys 400 Meter Dash – second, Brandon Hendricks, 55.27; fourth, Bruce Mapp, 57.67.

Boys 800 Meter Run – third, Chad Bowman, 2:28.65.

Boys 1600 Meter Run – third, Charles Smith, 5:28.22; eighth, Chad Bowman, 5:50.00.

Boys 3200 Meter Run – second, Charles Smith, 11:29.00; sixth, Billy Mitchell, 12:25.00.

Boys 110 Meter Hurdles – second, Michael Whaley, 19.67; fifth, Justin Smith, 38.70.

Boys 300 Meter Hurdles – fourth, Justin Smith, 49.99; fifth, Michael Whaley, 51.33.

Boys 4x100 Meter Relay – seventh, Potts Camp (Nick Henderson, Luther Jones, Shawn Collins, Demond Lester), 50.70.

Boys 4x200 Meter Relay – first, Potts Camp (Brandon Hendricks, Luther Jones, Brian Martin, Jacobye Davis), 2:18.00.

Boys 4x400 Meter Relay – second, Potts Camp (Brandon Hendricks, Bruce Mapp, Demond Lester, Chad Bowman), 3:57.97.

Boys High Jump – second, Reggie Lesure, 6-00.00; third, Jacobye Davis, 5-08.00.

Boys Pole Vault – first, Bruce Mapp, 9-06.00.

Boys Long Jump – first, Brian Martin, 19-03.50; eighth, Shawn Collins, 16-02.50.

Boys Triple Jump – first, Luther Jones, 39-09.00; third, Reggie Lesure, 39-00.00.

Boys Shot Put – second, Chris Christian, 38-03.00.

Boys Discus Throw – second, Chris Christian, 111-03; seventh, Justin Smith, 83-00.

The pre-region, hosted by Potts Camp, was held at Tupelo.


Report News: (662) 252-4261 or south@dixie-net.com
Questions, comments, corrections:
south@dixie-net.com
2004, The South Reporter, All Rights Reserved.
No part of this site may be reproduced in any way without permission.
The South Reporter is a member of the Mississippi Press Association.

Web Site managed and maintained by
South Reporter webmasters Linda Jones, Kristian Jones
Web Site Design - The South Reporter

Back | Top of Page